Del slovenske tradicije je tudi praznovanje velike noči. S tem so povezani različni običaji, med njimi tudi priprava tipičnih jedi. Izročilo praznovanja velike noči je močno povezano s starimi praznovanji pomladi in je precej bogato.

Velika noč je tudi zaradi simpatičnih velikonočnih opravil in iger, eden najbolj razburljivih praznikov za otroke. Zelo priljubljena je igra velikonočnega zajčka. Nagajivi zajček nekje na vrtu ali pa kar v stanovanju lahko skrije pisanice in otroci naj jih poiščejo …

Valjanje         Tudi valjanje ali trkljanje pirhov je bila zelo priljubljena velikonočna igra – na čok ali klado naslonijo desko, pod njo pa nastavijo jajce. Nato po strmini spustijo pirhe. Če spuščeni pirh zadene nastavljeni pirh, vzame lastnik pirha obe jajci. Valjanje jajc v stanovanju lahko izpeljete tudi z jajcem, izdelanim iz papirja, slanega testa…