Med prazniki je za otroke najverjetneje nabolj zabavno barvanje pirhov. Nekaj idej kako se lahko lotite barvanja:

NARAVNO BARVANJE JAJC

Za barvanje jajc lahko uporabimo hladno metodo. Jajca najprej predhodno trdo skuhajte na nizki temperaturi, da ne popokajo.
Potrebujete:
  • globoke posodice za barvanje
  • jajca
  • žlice
  • začimbe, čaje, zelenjavo (glede na želeno barvo)
  • podstavek za sušenje jajc

Navodila so preprosta:

Izberite želeno barvo, vodi primešajte sestavine in dodajte trdo kuhana jajca. Pustite jih stati v barvi, dokler ne dosežete želene barve. To je lahko 5 min ali tudi do 2 uri, če želite bolj intenzivno barvo.

Naravne barve za jajca - Dominvrt.si

Kakšen odtenek barve želite?

Vijolična: 4 žlice sveže naribana rdeča pesa, 2 skodelici vrele vode, 1 žlička kisa
Rjava: olupki od čebule, 2 skodelici vode, 1 žlička kisa
Rumena: 3 žlice kurkume, 2 skodelici vrele vode, 1 žlička kisa
Modra: 3 žlice naribanega rdečega zelja, 2 skodelici vroče vode, 1 žlička kisa; jajca pustimo v mešanici čez noč, ne premikamo!
Svetlo rjava: 1 skodelica zelo močne kuhane kave, 1 žlička kisa
Temna, zelena: 3 čajne vrečke črnega ali zelenega čaja, 1 skodelica tople vode, 1 žlička kisa

BARVANJE Z VOŠČENKAMI

Potrebujete: voščenke

jajci

Pri barvanju z voščenkami je pomembno, da so jajca še vroča, ko se jih barva. Princip tega barvanja je, da se voščenka ob stiku z vročo lupino topi in pušča barvo. Tako lahko nastanejo zelo lepi, pisani in zanimivi pirhi, vendar je treba paziti, da se otrok ne opeče. Otroci si lahko pomagajo tako, da v eni roki držijo brisačko in z njo primejo jajc, z drugo pa barvajo, ali pa jajca položite v karton za jajca in lahko tako otrok barva brez skrbi in se ne dotika vroče lupine (ko bo jajček treba obrniti, mu pomagajte vi).

Druga možnost pa je, da voščenke (brez ovoja) položite v papirnate modelčke za mafine in jih date v pečico na približno 180°C , dokler se ne stopijo (približno 5 minut). Ko se voščenke stopijo, modelčke vzamite iz pečice in v topljeno mešanico potopite jajčke.

jajci2

Prijetno ustvarjanje!

Accessibility